Jsme pětitřídní mateřskou školou s věkově smíšenými třídami, která má v městě Tišnově dlouholetou tradici. Tímto věkovým nastavením se mladší děti přirozeně učí od svých starších kamarádů, vzhlíží k nim a napodobují jejich dovednosti i chování. Starší děti naopak cítí zodpovědnost za svou roli „průvodců“ mladších kamarádů, učí se ohleduplnosti a trpělivosti. Nastavená pravidla, denní režim a předvídatelnost dění, buduje u dětí postupně důvěru a pomáhá navodit pocit jistoty a bezpečí. Důležitou roli hrají paní učitelky a paní asistentky, které vytváří vstřícné a laskavé prostředí, ve kterém se všechny děti cítí přijímány a respektovány.

Naším mottem je slogan „Na paloučku s úsměvem, hrajeme si každý den“. Vycházíme z odkazu Jana Amose Komenského, který v prosté dětské hře spatřuje prostředek k učení, ke svobodnému myšlení, rozhodování a osobnímu seberozvoji. V centru naší pozornosti je proto každé dítě, které k nám přichází – se všemi svými jedinečnostmi a potřebami.  Dítě vnímáme jako aktivního spoluúčastníka jeho životní vzdělávací cesty, ke které v naší mateřské škole pokládáme společně základní kameny.  Děláme všechno proto, aby se u nás všechny děti cítily dobře, bezpečně a měly dostatek prostoru a příležitostí si hrát, objevovat, tvořit a učit se. Chceme, aby čas prožitý v naší mateřské škole dětem přinesl radostnou zkušenost a postavil kvalitní základ jejich dalšího vzdělávání.

Náš Školní vzdělávací program je zpracován v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Pracujeme s prvky vzdělávacího programu Začít spolu, který vychází z těchto základním principů vzdělávání:

Učení hrou

Veškeré učení vychází z vnitřní motivace a iniciativy dětí, své aktivity si děti řídí i vyhodnocují. Při hře získávají potřebné sociální dovednosti, učí se spolupracovat, domlouvat, vyjednávat. Učitel dětem připravuje podmínky a pomůcky ke hrám, stimuluje jejich zájem vhodnou nabídkou, radí, směruje a koordinuje vznikající situace. Největší důraz je kladen na prožitek dítěte.

Individuální přístup k dítěti

Věková rozmanitost, možnost individuální i kooperativní práce umožňuje učitelce cílenější pozorování dětí za účelem vyhodnocení jejich vzdělávacích potřeb. Učitelka vychází z dobrého poznání každého dítěte a díky tomu lépe plánuje a nabízí činnosti tak, aby dítě cíleně rozvíjela. Děti nejsou navzájem srovnávány. Každé dítě je jedinečné a má vlastní vzdělávací cestu.

Úzká spolupráce s rodinou

Rodina je pro zdravý vývoj dítěte nezastupitelná. Zároveň jedinečnost každé rodiny, její zkušenosti, kulturní zvyky mohou být cenným obohacením i pro kolektiv dětí MŠ. Velmi si proto vážíme vzájemného partnerství rodiny a školy a snažíme se tento vztah aktivně podporovat a budovat.

Co vám můžeme nabídnout?

Naše mateřská škola nabízí předškolním dětem a jejich rodičům klidné přírodní prostředí areálu MŠ s rozlehlou terénně členitou zahradou a herními prvky. Vedeme děti k radosti z přirozeného pohybu na naší krásné zahradě i mimo ni, k objevování přírody využíváme blízký les pod kopcem Klucaninou. Jsme přesvědčeni, že příroda je naší největší učitelkou a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu tvoří základ zdraví dětí.

Naše třídy jsou vybaveny dostatkem promyšlených pomůcek i hraček, které napomáhají všestrannému rozvoji dětí. Pečlivě využíváme prostor tříd s pracovními kouty, ve kterých děti trénují své dovednosti a schopnosti a také relaxační zóny, kde si děti užívají radost ze hry. V rámci našeho jídelníčku dbáme na pestrou, chutnou a vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny.

Nabízíme osobnostně zaměřený výchovně vzdělávací program Začít spolu podporující individualitu každého jednotlivce a zkušený pracovní tým zaměstnanců školy, kteří svou práci dělají profesionálně a s láskou k dětem. Dbáme na budování kamarádských a respektujících vztahů „učitel – dítě – rodič“, podporujeme kooperativního učení a učení prožitkem. Věříme, že všechno, co si děti samy osahají a na vlastní kůži vyzkouší, si také lépe zapamatují.

Můžete se na nás obrátit s vašimi dotazy či připomínkami k fungování naší mateřské školy, rádi vám poradíme v otázkách výchovy a vzdělávání vašich dětí. V případě potřeby spolupracujeme s dalšími odborníky jako jsou speciální pedagogové či dětští psychologové a lékaři. Dbáme na profesní etiku a ochranu soukromí každého dítěte. Rodiče jsou pro nás důležitými partnery v podpoře dětí.

Nabízíme společná setkávání, odborně zaměřené semináře, akce pro děti i rodiče, individuální konzultační hodiny… a hlavně vstřícnost a kvalitu vzdělávání podle nejnovějších pedagogických metod a forem práce.

Těšíme se na vás i vaše děti!